Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Lucas Gardner
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
3. Waukee
5. Waukee
Waukee
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 6-2 1:21
L. Adamson
6. Bettendorf
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
160
01/23
W
F 0-0 1:24
C. Overstreet
Ames
Dowling Catholic JV Duals
Round 3 (4 Team)
160
01/23
W
F 0-0
L. Overholser
Norwalk
Dowling Catholic JV Duals
Round 2 (4 Team)
160
01/16
L
DEC 10-5
S. Mwangi
---
Bettendorf Midwest Shootout
Placement Matches (8 Man)
160
01/16
L
FOR 0-0
K. Ross
Urbandale
Bettendorf Midwest Shootout
2nd Wrestleback (8 Man)
160
01/16
W
F 2-0 0:52
T. Eystad
Bettendorf
Bettendorf Midwest Shootout
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
160
01/16
L
DEC 10-3
J. Sammler
Waukee
Bettendorf Midwest Shootout
Quarterfinals (8 Man)
160
01/15
L
F 5-0 3:32
K. Ross
Urbandale
Waukee @ Urbandale
Round 1
160
01/09
W
F 5-0 0:30
S. Lear
East Union
Winterset `Gary Christensen` Duals
Round 3 (6 Team)
160
01/09
L
F 2-2 1:07
K. Fry
---
Winterset `Gary Christensen` Duals
Round 1 (6 Team)
160
01/09
W
F 2-0 0:27
J. Potter
Woodward-Granger
Winterset `Gary Christensen` Duals
Round 4 (6 Team)
160
01/09
W
F 4-0 1:39
H. Reilly
Southwest Iowa
Winterset `Gary Christensen` Duals
Round 2 (6 Team)
160
01/05
W
F 2-0 1:01
Q. Goodman
Southeast Polk
Southeast Polk @ Waukee
Round 1
120
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
W
F 2-0 0:25
D. Wendl
Johnston
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
145
02/08
W
F 2-0 0:41
N. Grant
Dallas Center-Grimes
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
145
02/08
W
F 4-1 0:48
V. Williams
Ames
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
145
02/08
W
F 2-0 0:46
S. Watson
---
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
145
02/08
L
F 17-15 5:45
G. Murphy
---
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
145
02/01
W
F 7-7 1:40
J. Polk
Des Moines East
Valley Willadsen/Wong Tournament
Finals (8 Man)
Bracket 16
02/01
W
F 2-0 0:23
S. Shehan
Des Moines East
Valley Willadsen/Wong Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
Bracket 16
02/01
W
F 2-0 0:14
J. Carver
Valley WDM
Valley Willadsen/Wong Tournament
Quarterfinals (8 Man)
Bracket 16
01/25
W
F 7-0 3:00
A. Burrell
---
Dowling Catholic JV Duals
Round 3
145
01/25
W
F 2-0 0:50
H. Cruchelow
Dowling Catholic
Dowling Catholic JV Duals
Placement Matches
145
01/25
W
F 4-1 0:41
M. Harding
Johnston
Dowling Catholic JV Duals
Round 2
145
01/25
W
F 4-0 1:10
D. Lewis
Ballard
Dowling Catholic JV Duals
Round 1
145
01/25
W
F 2-0 1:08
S. Turner
Norwalk
Dowling Catholic JV Duals
Cross Bracket
145
01/23
W
F 2-2 0:25
D. Loeschen
Mason City
Mason City @ Waukee
Round 1
138
01/17
L
F 2-0 1:25
D. Phillips
---
Fort Dodge @ Waukee
Round 1
138
01/15
W
F 2-0 1:30
C. Hutchinson
Valley, West Des Moines
Waukee @ Valley, West Des Moines
Round 1
138
12/21
W
F 2-0 1:20
J. Jeanette
---
2019 Al Garrison Duals
Round 2 (8 Team)
138
12/21
L
DEC 4-2
W. Obrecht
---
2019 Al Garrison Duals
Round 3 (8 Team)
138
12/21
L
MD 13-4
T. Wells
Dallas Center-Grimes
2019 Al Garrison Duals
Cross Bracket (8 Team)
138
12/21
L
MD 13-4
L. Blawou
---
2019 Al Garrison Duals
Round 1 (8 Team)
138
12/21
L
F 2-0 1:47
J. Edwards
Johnston
2019 Al Garrison Duals
Placement Matches (8 Team)
138
12/20
L
DEC 6-0
B. Hageman
Marshalltown
Waukee @ Marshalltown
Round 1
138
12/14
W
F 2-0 0:58
Z. Vance
Atlantic-CAM
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Placement Matches
138
12/14
W
F 4-0 0:47
A. Burney
CB Thomas Jefferson
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
2nd & 3rd Wrestleback
138
12/14
L
F 7-5 2:59
F. Veatch
---
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Quarters & 1st WB
138
12/14
L
F 2-6 3:10
A. Lander
---
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Champ Round 1
138
12/13
W
F 2-0 0:45
M. Siidow
South Sioux City
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 5 (40 Man Only)
138
12/13
L
F 7-1 1:10
B. Smith
---
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 3
138
12/13
L
F 2-0 1:30
H. Frost
---
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 2
138
12/13
L
F 4-1 1:58
J. Edwards
Johnston
Waukee @ Johnston
Round 1
138
12/07
W
F 2-0 0:28
E. Ven
Park Hill JV
Park Hill Duals
Round 1 (10 Team)
138
12/07
L
F 2-2 1:38
J. Holder
---
Park Hill Duals
Round 2 (10 Team)
138
12/07
W
F 2-0 1:49
C. Caldwell
Excelsior Springs
Park Hill Duals
Round 3 (10 Team)
138
12/07
L
F 4-0 3:24
C. Roark
---
Park Hill Duals
Round 4 (10 Team)
138
12/07
L
TF 16-0 2:25
K. Miller
---
Park Hill Duals
Round 5 (10 Team)
138
12/06
W
F 7-0 1:20
E. Renteria
Ottumwa
Ottumwa vs. Waukee and Dowling
Champ. Round 1
138
12/06
L
DEC 6-4
B. McMahon
Dowling Catholic
Ottumwa vs. Waukee and Dowling
Champ. Round 1
138
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
F 11-0 3:37
D. Phillips
---
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
132
02/13
L
F 3-2 1:47
R. Hughbanks
6. Bettendorf
IHSAA State Dual Tournament
5th & 7th Place
132
02/13
L
TF 17-1 5:18
D. Lau
8. Epworth, Western Dubuque
IHSAA State Dual Tournament
Consolation WB
132
02/09
L
F 5-3 3:45
C. Erickson
---
IHSAA 3A Dist 5
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
132
02/09
L
MD 12-4
B. Paul
---
IHSAA 3A Dist 5
Quarterfinals (8 Man)
132
01/26
L
F 10-1 3:15
D. Phillips
---
2019 CIML Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
132
01/25
W
F 5-5 2:46
M. Johnson
---
2019 CIML Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/25
L
TF 17-2 3:14
N. Micka
Valley, West Des Moines
2019 CIML Invitational
Round 1 (16 Man)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024