Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
MATT ARCIUOLO
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/25
W
F 0-0 1:02
R. Oschmann
Palisades Hs
Saucon Valley Hs @ Palisades Hs
Round 1
160
01/23
W
TF 20-5 4:34
A. May
Cocalico Hs
Tom Best Memorial Top Hat Tournament
Champ. Round 3
160
01/18
W
MD 10-1
A. Micci
Wilson Area Hs
Wilson Area Hs @ Saucon Valley Hs
Round 1
160
01/16
W
TF 18-3 3:03
H. Fierro
---
Saucon Valley Hs @ Palmerton Area Hs
Round 1
160
01/10
W
DEC 9-2
P. Mastrogiovanni
---
Saucon Valley Hs @ Bangor Area Hs
Round 1
160
01/03
W
TF 24-7 5:15
N. DeNave
Southern Lehigh Hs
Southern Lehigh Hs @ Saucon Valley Hs
Round 1
170
12/29
L
FOR 0-0
T. Abode
Phillipsburg
Bethlehem Holiday Wrestling Classic
3rd Wrestlebacks (32 Man)
160
12/28
W
F 6-2 0:51
R. Haas
Northwestern Lehigh
Bethlehem Holiday Wrestling Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
160
12/28
L
DEC 6-4
G. Krazer
---
Bethlehem Holiday Wrestling Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
12/28
W
F 17-4 4:14
G. Reto
Pen Argyl
Bethlehem Holiday Wrestling Classic
Round 1 (32 Man)
160
12/23
W
DEC 8-3
L. Frinzi
Bethlehem Catholic
Beast of the East 2018
Fifth Place
160
12/23
W
TF 20-5
G. Reto
Pen Argyl Area Hs
Pen Argyl Area Hs @ Saucon Valley Hs
Round 1
160
12/23
L
DEC 10-8 SV
D. Reinert
Gettysburg
Beast of the East 2018
Consolation Semifinals (6 Mats)
160
12/23
W
DEC 6-2
N. Feldman
---
Beast of the East 2018
Consolation Quaterfinals (4 Mats)
160
12/23
W
MD 12-3
A. Dunbar
Mercersburg Academy
Beast of the East 2018
Consolation Round 5 (5 Mats)
160
12/23
W
DEC 12-7
J. Dressler
---
Beast of the East 2018
Consolation Round 4 (11 Mats)
160
12/23
L
DEC 6-4
K. Bele
---
Beast of the East 2018
Championship round 3 (11 Mats)
160
12/22
W
TF 19-4 3:26
c. vallis
---
Beast of the East 2018
Championship Round 2 (11 Mats)
160
12/22
W
DEC 16-9
S. Manera
---
Beast of the East 2018
Championship Round 1 (11 Mats)
160
12/19
W
TF 19-4
S. Henry
Catasauqua Hs
Catasauqua Hs @ Saucon Valley Hs
Round 1
160
12/12
W
TF 20-5
A. May
Cocalico Hs
Tom Best Memorial Top Hat Tournament
Champ. Round 2
160
12/12
W
F 0-0 1:06
J. Smith
Daniel Boone Hs
Tom Best Memorial Top Hat Tournament
Champ. Round 1
160
12/10
W
MD 17-5
E. Baney
South Western Hs
Tom Best Memorial Top Hat Tournament
1st Place Match
160
12/10
W
TF 20-4
A. Robinson
---
Tom Best Memorial Top Hat Tournament
Cons. 3rd
160
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/12
W
DEC 10-4
N. Strout
Oyster River
Beast of the East 2018
Consolation Round 6 (11 Mats)
160
06/15
W
F 10-0 3:26
E. Brown-ton
---
2018 Cadet Duals - Freestyle
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
152
06/15
W
TF 10-0 0:44
J. Tinajero
Illinois
2018 Cadet Duals - Freestyle
Round 2 (8 Team)
152
06/15
W
TF 10-0 1:15
E. Vetterick
Iowa
2018 Cadet Duals - Freestyle
Placement Matches (8 Team)
152
06/15
W
TF 10-0 2:03
R. Rogers
Washington
2018 Cadet Duals - Freestyle
Round 3 (8 Team)
152
06/15
W
TF 10-0 2:04
B. Ramos
Oklahoma
2018 Cadet Duals - Freestyle
Round 1 (8 Team)
152
06/15
W
F 9-4 1:55
G. Osterhaus
---
2018 Cadet Duals - Freestyle
Placement Matches (8 Team)
152
01/16
W
DEC 2-1
C. Wright
---
Tony Iasiello Memorial Christmas City Tourn
Semifinals
160
01/16
W
TF 21-6
J. Muzika)
Faith Christian Acad
Tony Iasiello Memorial Christmas City Tourn
Champ. Round 1
160
01/09
W
F 0-0 4:26
G. Roddy
Port Jervis Sr HS
Tony Iasiello Memorial Christmas City Tourn
3rd Place Match
160
01/04
L
F 0-0
7. Smallwood
---
Beast of the East 2017
Consolation Round 4 (11 Mats)
160
01/04
L
DEC 3-0
P. Conigliaro
---
Beast of the East 2017
Championship round 3 (11 Mats)
160
12/31
L
F 0-0 1:25
J. Burgette
---
Tony Iasiello Memorial Christmas City Tourn
1st Place Match
160
12/16
W
DEC 11-4
A. Bevilaqua
St Augustine
Beast of the East 2017
Championship Round 2 (11 Mats)
160
12/16
W
F 7-4 2:20
S. Tomlinson
---
Beast of the East 2017
Championship Round 1 (11 Mats)
160
10/07
W
DEC 5-2
W. Bassett
Team Nauman Grey
Columbus Day Duals - High School
Round 3 (6 Team)
152
10/07
W
DEC 4-1
R. Cabanillas
---
Columbus Day Duals - High School
Round 1 (4 Team)
152
10/07
L
DEC 5-0
C. Anklam
Dark Knights
Columbus Day Duals - High School
Round 2 (6 Team)
160
10/07
W
DEC 7-1
R. Morrell
Iowa Style Gold
Columbus Day Duals - High School
Round 5 (6 Team)
160
09/16
W
DEC 5-3
T. Kirchberger
Apex Wrestling Club Kenilworth
The North Jersey Duals-HS
Round 1 (4 Team)
155
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024