Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Luke Monson
Results
High School Results
High School
High School
Other
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
F 0-0 3:05
C. Smith
Wisconsin Rapids Lincoln
D1 Reg. 2- Neenah
1st, 3rd, 5th (8 Man)
120
02/15
L
F 0-0 3:14
N. Fens
Appleton East
D1 Reg. 2- Neenah
Quarterfinals (8 Man)
120
02/15
L
NC 0-0
N. Fens
Appleton East
D1 Reg. 2- Neenah
2nd & 4th (8 Man)
120
02/08
L
DEC 7-3
N. Fens
Appleton East
FVA Conference Tournament
Round 4
120
02/08
L
F 4-2 1:57
I. Bethel
---
FVA Conference Tournament
Round 3
120
02/08
W
DEC 6-1
C. Athanasiou
Fond du Lac
FVA Conference Tournament
Round 2
120
02/08
L
F 8-3 1:00
T. Leon
Kaukauna
FVA Conference Tournament
Round 1
120
02/08
W
MD 9-0
C. Verkuilen
Appleton West
FVA Conference Tournament
Preliminary Round 1
120
01/18
L
F 6-0 2:52
A. Kanable
---
2014 Freedom Irish Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/18
L
F 5-0 1:28
C. Thern
---
2014 Freedom Irish Invitational
Round 1 (16 Man)
120
12/21
L
F 2-0 1:15
J. Weinzetl
Kimberly
Battle on the Fox
Placement Matches (8 Man)
113
12/21
L
F 0-0 0:54
M. Denk
DC Everest
Battle on the Fox
Cross Bracket (8 Man)
113
12/21
L
F 12-1 4:14
K. Irmick
---
Battle on the Fox
Round 3 (8 Man)
113
12/21
W
F 2-0 0:18
M. Riehemann
---
Battle on the Fox
Round 2 (8 Man)
113
12/21
W
F 2-0 0:49
G. Ayala
Appleton West
Battle on the Fox
Round 1 (8 Man)
113
12/15
L
DEC 8-4
G. Murphy
Freedom
Battle on the Bay
Round 6
113
12/14
W
F 9-1 3:14
S. Hammen
Little Chute
Battle on the Bay
Round 5 (24 Man)
113
12/14
L
DEC 11-6
A. Stanek
Oconto Falls
Battle on the Bay
Round 2 (24 Man)
113
12/14
L
F 5-0 1:48
D. Micke
---
Battle on the Bay
Round 3 (24 Man)
113
12/13
L
F 2-0 1:31
T. Lee
---
Appleton North @ Kaukauna
Round 1
113
12/07
W
DEC 9-7
J. Kailing
Waukesha North
Watertown Earlybird Scramble 2013
Round 5
113
12/07
W
DEC 3-0
G. Rose
---
Watertown Earlybird Scramble 2013
Round 4
113
12/07
W
F 6-2 4:22
T. Kleyn
Clinton
Watertown Earlybird Scramble 2013
Round 3 (after lunch)
113
12/07
L
DEC 10-8
E. Chavez
Beloit Memorial
Watertown Earlybird Scramble 2013
Round 1 (10:30am)
113
12/06
W
F 0-0 3:24
G. Ayala
Appleton West
Appleton West @ Appleton North
Round 1
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024