Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cannon Hutchcraft
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Smithville
Smithville JV
Smithville2
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
W
F 11-2 5:26
M. Sullivan
Grandview
Smithville @ Grandview
Round 1
144
01/20
L
TF 15-0 5:24
D. Brinkley
Hannibal
52nd Platte County Inv
Round 7 (16 Man)
138
01/20
L
F 7-6 3:14
K. Schmidli
Blue Springs
52nd Platte County Inv
Round 6 (16 Man)
138
01/20
W
MD 11-0
J. Woolsey
Platte County
52nd Platte County Inv
Round 5 (16 Man)
138
01/20
W
F 10-0 5:04
T. Barnes
St James
52nd Platte County Inv
Round 4 (16 Man)
138
01/19
L
DEC 9-2
R. Coons
Mid-Buchanan
52nd Platte County Inv
Round 3 (16 Man)
138
01/19
W
MD 11-0
N. Franklin
Olathe North
52nd Platte County Inv
Round 2 (16 Man)
138
01/19
L
F 4-0 2:21
B. Tate
Carthage
52nd Platte County Inv
Round 1 (16 Man)
138
01/13
W
DEC 8-5
K. Trosper
Carl Junction
2024 Branson Invitational
Round 6
138
01/13
L
DEC 7-2
A. Ball
McDonald County
2024 Branson Invitational
Round 4
138
01/13
L
DEC 7-5
T. Patterson
Ozark
2024 Branson Invitational
Round 3
138
01/13
L
MD 9-1
J. Wieberg
Helias Catholic
2024 Branson Invitational
Round 2
138
01/06
L
MD 10-0
C. Scamman
Shenandoah
Mid-Buchanan Invitational
Round 8
138
01/06
L
DEC 3-2
J. Chandler
West Platte
Mid-Buchanan Invitational
Round 5
138
01/06
W
DEC 3-2
B. Bennett
Maryville
Mid-Buchanan Invitational
Round 4
138
01/06
W
F 8-0 2:46
E. Wilson
Mexico JV
Mid-Buchanan Invitational
Round 3
138
01/06
L
DEC 5-2
L. Blanding
Olathe Northwest HS
Mid-Buchanan Invitational
Round 2
138
01/06
W
F 8-0 1:00
G. Cornett
Smithville JV
Mid-Buchanan Invitational
Round 1
138
12/15
W
TF 16-0 4:00
D. Finley
Ruskin
Ruskin / Raytown South Tri
Round 1
138
12/02
L
Replay
F 3-1 6:32
C. Tracy
Maquoketa
Cliff Keen Independence Invitational
Placement Matches (32 Man)
138
12/02
L
Replay
F 12-3 5:30
C. Tollefson
Fennimore
Cliff Keen Independence Invitational
3rd Wrestleback (32 Man)
138
12/02
W
Replay
F 4-2 3:47
C. Bolander
Fort Madison
Cliff Keen Independence Invitational
Quarters & 1st WB (32 Man)
138
12/02
W
Replay
F 5-5 3:34
E. Michel
West Liberty
Cliff Keen Independence Invitational
Round 3 (32 Man)
138
12/01
L
Replay
TF 21-6 2:58
J. Schmidt
Solon
Cliff Keen Independence Invitational
Round 2 (32 Man)
138
12/01
L
Replay
MD 13-1
S. Soto
Carlisle
Cliff Keen Independence Invitational
Round 1 (32 Man)
138
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
L
DEC 2-0
J. Griffith
Warrensburg
51st Platte County Invitational
7th
120
01/21
L
MD 11-2
G. Huntley
Carthage
51st Platte County Invitational
Semis & WB (16 Man)
120
01/21
L
TF 15-0 3:29
K. Howe
Hannibal JV
51st Platte County Invitational
Round 7 (16 Man)
120
01/21
L
DEC 6-2
T. Birkenmaier
Blue Springs
51st Platte County Invitational
Round 6 (16 Man)
120
01/21
W
F 2-0 1:28
L. Bauer
St James
51st Platte County Invitational
Round 5 (16 Man)
120
01/21
W
DEC 7-3
Q. Alderman
Olathe North
51st Platte County Invitational
Round 4 (16 Man)
120
01/21
W
F 2-0 1:42
D. Lor
Oak Grove
51st Platte County Invitational
Round 3 (16 Man)
120
01/20
L
DEC 4-2
J. Griffith
Warrensburg
51st Platte County Invitational
Round 2 (16 Man)
120
01/20
W
F 6-2 1:45
A. Bonomo
Van Horn
51st Platte County Invitational
Round 1 (16 Man)
120
01/14
W
F 8-4 5:36
G. Latdrik
Springdale Har-Ber
2023 Branson Invitational
ROUND 6
120
01/14
L
F 2-0 1:59
B. Hill
Kickapoo
2023 Branson Invitational
ROUND 5
120
01/14
W
F 10-2 3:39
P. Vance
McDonald County
2023 Branson Invitational
ROUND 3
120
01/14
W
DEC 7-2
K. Parks
Bolivar
2023 Branson Invitational
ROUND 2
120
01/14
L
F 2-0 0:40
S. Hartline
Monett
2023 Branson Invitational
ROUND 1
120
01/11
W
F 7-5 4:25
A. Escaping-Fillmer
Platte County
Smithville @ Platte County
Round 1
120
01/07
L
DEC 7-0
J. Airhart
DeKalb
Cheesehead Invitational Prelims & Consis
Round 1 (16 Man)
120-1
01/07
L
DEC 3-1
T. Bruce
Carl Sandburg
Cheesehead Invitational
Round 4 (Consol Rd 1)
Consol 120
01/06
L
F 14-2 4:34
J. Erb
Desert Vista
Cheesehead Invitational Prelims & Consis
Round 1 (16 Man)
120
01/05
L
TF 19-4 6:00
C. Collins
Excelsior Springs
Smithville @ Excelsior Springs
Round 1
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024